LEED Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır? Sık Sorulan Sorular

LEED sertifikası ile ilgili sıklıkla sorulan sorular için hazırladığımız bu sayfada cevaplarınızı bulabilirsiniz. Sorunuza ait bir cevap bulamadıysanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

LEED Nedir?

LEED Nedir?

LEED, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi1 tarafından oluşturulmuş yeşil bina derecelendirme sistemidir. LEED sertifikasyon sistemi yeni binalar, iç mekanlar, mevcut binalar ve mahalleler için uygunluk göstermektedir ve USGBC tarafından düzenli olarak geliştirilmektedir.

Üçüncü taraf ve bağımsız bir kuruluş olan GBCI2, sertifika adayı projelerin belgelerini incelenmekte ve projenin LEED sertifikasına uygunluk göstermesi durumunda binaya LEED sertifikasını vermekle görevlidir.

* LEED: Leadership in Energy and Efficiency Design : Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik
1 USGBC: United States Green Building Council : Amerikan Yeşil Binalar Konseyi
2 GBCI: Green Business Certification Inc. : Yeşil İş Sertifikalandırma Kuruluşu

LEED Sertifikası Nedir?

LEED Sertifikası Nedir?

LEED Sertifikası sadece binalara alınabilen bir yeşil bina sertifikasıdır.
Sertifika, enerji ve su tüketiminde tasarrufun sağlanması; iç mekanların insan sağlığına ve konforuna uygun olarak tasarlanarak inşa edilmesi; projenin çevreye en az zararı verecek konumda yer alması, planlanması ve inşa edilmesi gibi çok amaçlı fayda sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda hazırlanmış ve toplam 110 puandan oluşan başlıklara sahip olan LEED sertifikasyon sistemi, alınan puanlara göre farklılık gösteren LEED Sertifika Seviyelerine sahiptir: Certified – Silver – Gold – Platinum (Sertifika- Gümüş – Altın – Platin)

LEED Sertifika Seviyeleri Neler?

LEED Sertifika Seviyeleri Nelerdir?

LEED sertifikasyon sistemi toplam 110 puana sahiptir. Her bir projenin kendisine özgü özellikleri ve öncelikleri dolayısı ile başvurduğu başlıklar ve puanlar farklılık gösterir. Başvurulan başlıkların GBCI tarafından uygun görülmesi durumunda puanlar alınır ve değerlendirme sonrasında toplanan puana göre LEED sertifika seviyesi belirlenir.

Binalar dört ayrı seviyede sertifika alabilirler:
Sertifika:  40 – 49 puan aralığı
Gümüş:    50-59 puan aralığı
Altın:       60-69 puan aralığı
Platin:      80 ve üzeri puan 

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED sertifikasyon sistemi USGBC tarafından oluşturulmuş olup, sertifika üçüncü taraf onayından sorumlu olan GBCI tarafından verilmektedir.
LEED yeşil bina sertifikası, yeni binalar ile ticari iç mekanlarda, proje sahasının seçilmesinden inşaatın bitimine kadarki tüm süreçleri kapsamaktadır. Mevcut binalarda ise bir yıllık performans periyodu kriterlerin planlandığı, uygulandığı ve incelendiği süreç olarak belirlenmektedir.

Yeni binalar için LEED sertifikasyon süreci aşağıdaki gibi ilerlemektedir:
1- Projenin Asgari Program Gereklilikleri (MPR) için uygunluğunun sorgulanması,
2- Projenin LEED yeşil bina sertifikasının ön koşullarına uygunluğunun değerlendirilmesi,
3- LEED kaydının yapılması,
4- Proje tasarımlarının LEED kriterlerine uygun olarak yapılması,
5- Ürün, malzeme seçimlerinin LEED kriterlerine uygun olarak yapılması,
6- Tasarım aşaması değerlendirmeleri,
7- İnşaat sürecinin LEED kriterlerine uygun olarak tamamlanması,
8- İnşaat aşaması çalışmalarının değerlendirilmesi,
9- Toplanan puanların belirlediği seviyede LEED sertifikasının alınması.

AECO’nun LEED danışmanlık hizmeti kapsamında, öncelikle gerekli tüm ön koşul kontrolleri yapılır ve tasarım ile inşaat çalışmaları için gereklilikler proje paydaşları ile birlikte değerlendirilerek sertifikasyon süreci başlatılır. Hedeflenen LEED sertifika seviyesine uygun olarak yürütülen süreç sonucunda, proje LEED sertifikası ile ödüllendirilir.

LEED Sertifikasının Maliyeti Nedir?

LEED Sertifikasinin Maliyeti Nedir

LEED sertifikasının maliyetleri 3 başlık ile açıklanabilmektedir:
1- Kayıt ve Değerlendirme (İnceleme) Ücretleri: LEED kayıt bedeli bina başına 1.506€ olarak sabittir. LEED inceleme ücretleri ise projenin büyüklüğüne ve bina tipine göre değişiklik göstermektedir. LEED değerlendirme bedeli, kapalı otopark alanları hariç tutulmak üzere bina kullanım alanına göre hesaplansa da minimum ücretlere sahiptir. LEED yeni inşaatlar için en az 2.508€ olan minimum ücret, LEED iç mekanlar ve LEED mevcut binalar (v4) sertifikaları için 1.672 EURO’dur.
2- LEED Danışmanlık ve Mühendislik Hizmet Bedeli: LEED sertifikasının alınması yolunda sorunsuz bir sürecin sağlanması için, bünyesinde LEED Uzmanı (AP) bulunduran firmalar danışmanlık hizmeti vermektedir. LEED sertifikasının ön koşullarından olan enerji performansının hesaplandığı bina enerji modellemesi çalışmaları ve LEED ile ilgili diğer hesaplamalar için de mühendislik hizmetleri verilmektedir. AECO, LEED ile ilgili gerekli tüm hizmetleri LEED sertifika danışmanlığı hizmeti içine dahil ederek süreç içerisinde ek maliyetler çıkartmaz.
3- LEED’in İnşaat Maliyetlerine Etkisi: LEED sertifikası 110 puandan oluşmaktadır ve hedeflenen sertifika seviyesine göre 110 puan içerisinden istenilen puanlara başvurulabilmektedir. Dolayısı ile LEED sertifikasının inşaat maliyetine etkisi takip edilen başlıklara göre ayarlanabilmektedir. AECO, sertifika seviyesinin hedeflendiği ön değerlendirme toplantısında başlık içeriklerini paylaşır ve maliyet değerlendirmesi ile birlikte yol haritası belirlenir.

LEED Sertifikasının Danışmanlık Hizmet Bedeli Ne Kadar?

AECO olarak LEED danışmanlık hizmet bedelimizi projenin büyüklüğü, konumu, bina türü, sertifika hedefi, projenin aşaması gibi bir çok değişkene göre belirliyoruz. LEED teklif formumuzu doldurmanız durumunda en kısa sürede LEED danışmanlık teklifimiz, LEED kayıt ve inceleme bedellerini de içerek şekilde hazırlanacaktır.