Gün Işığı Simülasyonu ve Solar Radyasyon

Daylight / Sunlight and Overshadowing Calculations*

Gün ışığı simülasyonu, iç mekan aydınlatma seviyesinin açık veya bulutlu gökyüzü durumu için, gerçek hava durumu verileri ve gerçek koordinatlar kullanılarak, bilgisayar yazılımları ile hesaplanmasıdır.

İçerik

Gün Işığı Simülasyonu Nedir?

Güneş ışınımı analizleri ile cephe yüzeylerindeki solar radyasyon miktarları, İç mekanların doğal aydınlatmaya sahip olup olmadığı, mekan içerisinde kamaşmaya sebep olan parlamalar, güneş kırıcılarının doğru tasarlanması gibi bir çok konu için gün ışığı simülasyonu kullanılmaktadır. Doğal aydınlatmanın insanlar üzerindeki pozitif etkisinin yanında, aydınlatma için tüketilen enerji tüketimi de doğal aydınlatma ile birlikte azaltılmaktadır. Gün ışığı simülasyonu ile enerji tasarrufu sağlandığı gibi bina kullanıcılarının konforu da artırılmaktadır.

Gün Işığı Simülasyonu Nasıl Yapılır?

Bina 3 boyutlu olarak yazılım içerisinde modellenir ve tasarım aşaması öncesinde test edilir. Doğru simülasyon sonuçları için bina yönelimi, konumu, yerel iklim verileri, yapı malzemeleri ve iç yüzey yansıtma katsayıları gibi birçok faktör göz önüne alınmaktadır. İlk analizden sonra farklı seçenekler için karşılaştırmalar yapılır ve bina optimizasyonu için çözümler sunulmaktadır.

Previous slide
Next slide

Gün Işığı Simülasyonu Neden Gereklidir?

Ofis binalarında yıllık enerji tüketiminin %20’lik dilimi aydınlatma kaynaklı olduğu düşünüldüğünde doğal ışık kaynağından yararlanmanın önemi görülmektedir. Gün ışığı modellemesi ile, gün ışığından optimum verimlilikte yararlanan binalar tasarlanabilir. Doğal gün ışığı ile tasarlanan binalar kullanıcıların konforunu arttırırken enerji tüketimini ciddi oranda azaltır.