LEED Danışmanlığı

LEADERSHIP IN ENERGY AND ENVIRONMENTAL DESIGN*

LEED, USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifika sistemidir. LEED danışmanlığı, projelerin sertifikaya maliyet etkin biçimde ulaşması için verilen hizmetlerdir.

İçerik

LEED Sertifikası Nedir?

LEED Sertifikası, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen Yeşil Bina Derecelendirme Sistemidir. LEED, yeni binalar (NC), mevcut binalar (EBOM), Core&Shell yapılar (C&S), ticari iç mekanlar (CI), okullar, veri merkezleri, depolar gibi bir çok farklı değerlendirme sistemi sayesinde tüm yapı türleri için alınabilmektedir. AECO, LEED danışmanlığı için tam kapsamlı hizmet vermektedir.

LEED çevre dostu yeşil bina sertifikası, binalarda enerji, su ve doğal kaynak tasarrufunun sağlanması, daha az atık üretilmesi ve insan sağlığının desteklendiği binaların tasarlanması, inşa edilmesi ve işletilmesi için oluşturulmuştur. Çevreye duyarlı yapı sertifikası sürecine katılım; yenilik, liderlik, çevre yönetimi ve sosyal sorumluluk anlamlarını taşımakta olduğu gibi binanın özelliklerine dair dünyaca tanınan üçüncü taraf sertifika imkanı da sunmaktadır. LEED yeşil bina sertifikası, değerlendirme kriterleri ve aşamaları ile ilgili detaylı bilgi için LEEDsertifikası.com web sitesini ziyaret edebilir; LEED danışmanlığı için teklif almak isterseniz teklif formumuzu doldurabilirsiniz.

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED sertifikasyon sistemi USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş olup, sertifika üçüncü taraf onayından sorumlu olan GBCI (Green Business Certification Inc. – Yeşil İş Sertifikasyon Kurumu) tarafından verilmektedir.

LEED Danışmanlığı kapsamında, sertifikanın alınması için gerekli tüm ön koşul kontrolleri yapılır ve ardından tasarım ile inşaat çalışmaları için gereklilikler proje paydaşları ile birlikte değerlendirilerek sertifikasyon sürecine devam edilir. Projenin yeni bina olması durumunda, binanın kullanıma açılmasına yakın süreçte, mevcut bina olması durumunda ise performans süresinin tamamlanması ile LEED sertifikası alınır.

LEED yeşil bina sertifikasyon sürecinin aşamaları için tıklayınız.

LEED Sertifika Seviyeleri Neler?

LEED sertifikasyon sistemi puanlama üzerine kuruludur ve alınan toplam puanlar ile sertifika seviyesi belirlenmektedir. LEED sertifikasyon sistemlerinin tümünde, alınabilecek toplam 110 puan bulunmaktadır. LEED ön koşullarını sağlayan projeler, topladıkları puanlara göre belirlenen seviyede sertifika almaya hak kazanırlar.

Yandaki grafikte gösterilen puanlara göre belirlenmiş 4 farklı LEED sertifika seviyesi bulunmaktadır: Yalın, Gümüş, Altın, Platinum. Ön koşul gerekliliklerini sağlayan ve 40 puan barajını aşan projeler topladıkları puanlara göre belirlenen seviyede LEED sertifikasını almaya hak kazanırlar.

AECO proje sahibinin talepleri doğrultusunda hedeflenen sertifika seviyesine ulaşılması için LEED danışmanı olarak hizmet vermektedir.

LEED Sertifikası Hangi Konuları İçerir?

LEED puanlama sisteminde yer alan 110 puan etki ve ilgi alanına göre ana kategorilere ayrılmıştır. Her kategorinin farklı puanı bulunmakta olsa da bir çok LEED kriteri bir diğeri ile ilişkilidir. 6 ana kategori ve 3 yardımcı ana başlık bulunmaktadır. Ana kategori isimleri aşağıdadır:

  • Konum ve Ulaşım
  • Sürdürülebilir Sahalar
  • Su Verimliliği
  • Enerji ve Atmosfer
  • Malzeme ve Kaynaklar
  • İç Mekan Kalitesi
  • İnovasyon
  • Bölgesel Öncelik
  • Bütünleşik Süreç Yönetimi