YeşilSertifika Danışmanlığı

YES-TR olarak da bilinmektedir

Yeşil Sertifika Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilmekte olan; binanın çevre standartlarına göre tasarlandığını ve inşa edildiğini kanıtlayan bir yeşil bina derecelendirme sistemidir.

İçerik

YeşilSertifika Nedir?

Çevre dostu ve sürdürülebilir binalara üçüncü ve tarafsız bir kuruluş tarafından verilen sertifikalara Yeşil Sertifika adı verilmektedir. Bakanlık tarafından verilen ve bir binanın sürdürülebilirliğe olan bağlılığını belgeleyen bir sertifika olarak da açıklanabilir.

Bu konuda danışmanlık yapabilmek için bakanlık tarafından belirlenen koşullar bulunmakta olup, uzmanlık sertifikası alınmalıdır. YESU olarak kısaltılan uzmanlık belgesine sahip olan kişiler ve kurumlar tarafından çevre dostu bina danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. AECO, uzman ekibi ile yeşil bina danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Yeşil sertifika uzmanı tarafından yönetilen sertifikasyon süreci sonrasında, değerlendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirme ile binaya veya yerleşmeye verilen belgeye denir.

Yeşil Sertifika Hangi Projelere Alınabilir?

Yeşil Sertifika, yeni inşaatlar ya da mevcut yapılar için uygunluk göstermektedir. Bir adet yapıdan, mahalle ölçeğinde projelere kadar sertifikasyon mümkündür. Sertifika alınabilecek yapı tipleri oldukça geniştir: ofis, konut, hastane, hotel, okul, endüstriyel tesis ve diğer yapı türleri için sertifika alınabilir.

Küçük ya da büyük, her bir yapıda yapılacak sürdürülebilir iyileştirme dünyamız için emisyon, su ve doğal kaynaklar açısından faydalıdır. Dolayısı ile küçük ya da büyük her bina için öevre dostu bina sertifikasının alınması kurumsal sürdürülebilirliğin önemli bir adımıdır.

Binalarınıza YeşilSertifika almak, su, enerji ve atık açısından sürdürülebilir olmasını sağlamanın ve bunu belgelemenin en iyi yoludur. Yeşil bina sertifikası almanın çevresel faydalarının yanı sıra ekonomik faydaları da vardır. Yeşil bina sertifikası ile firmanızı pazarda daha rekabetçi hale getirebileceksiniz.

Binalar ile yerleşmeler için yeşil sertifika yönetmeliği kapsamında, yes-tr belgesi almak isteyen kurumlar AECO’nun yeşil bina sertifika için sunduğu hizmetlerden yararlanabilirler. Birlikte yol haritası çizmek ve projeniz hakkında görüşebilmek isteriz. Lütfen aşağıdaki formumuzu doldurun ya da bizimle iletişime geçiniz.

YeşilSertifika Uzmanı Kimdir?

Nitelikleri Bakanlık tarafından belirlenen ve Bakanlık veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitici kurum veya kuruluşlar tarafından verilen eğitimde başarılı olan kişilere verilen ümvandır.

Yeşil Sertifika’nın Bedeli Ne Kadar?

Ulusal Sertifika sisteminin henüz kayıt ve sertifika bedelleri belirlenmemiş, ve sertifika verilmeye henüz başlanmamıştır. Bu süreçte projenizin yeşil bina sertifikasına sahip olmasını isterseniz LEED ve EDGE yeşil bina sertifikaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Devreye girdiğinde yeşil sertifikaya başvurmak isterseniz, iletişim formumuzu doldurmanız ve gerekli belgeleri sağlamanız yeterlidir.